Domeeni ostmine ja seadistamine
Kõigepealt tuleb server ja domeen ette valmistada
- Ostad domeeni ja serverimajutuse paketi
- Lood MySLQ andmebaasi ja kasutaja
- Lood FTP konto
- Tõmbad endale nt FileZilla FTP programmi
- Logid enda FTP kontoga sisse (mis just lõid serveris)
- Laed alla uusima WordPress verisooni
- Pakid failid arvutis lahti (parema klahviga Extract here)
- Laed need failid enda FTP kausta serveris
WordPressi seadistamine domeenile
Loo endale WordPress Default koduleht.
- Mine enda domeenile, kuhu laadisid failid
- Vali keel (soovitavalt English, et sealt hiljem õigesti tõlked ilmuksid) ning edasi
- Täida ära soovitud Configuration faili andmed:
- Database Name
- User Name (Database User, mille määrasid andmebaasile)
- Password (See sama, mille andsid kasutajale)
- Database Host (tavaliselt Localhost sobib, aga mõnel juhul on ka eraldi Host server poolt määratud)
- Table_prefix (soovitan ilma wp_’ta jätta nt domeen_)
- ja Submit.
- Kui andmed on õiged, isis pakub Run the Install
- Täida ära kodulehe andmed:
- Kodulehe nimi
- Kasutajanimi (admin ei soovita panna, aga nt enda/ettevõtte nimi)
- Parool – saab ka nõrka parooli panna (tekib võimalus, et “kinnitan, et kasutan nõrka parooli”, aga võiks kohe õige ja tugev olla.
- E-mail – kuhu tuleb vajadusel parooli taastamise kinnitus jne ehk mis lisatakse Default aadressina.
- Privacy – algselt võtaks linnukese maha ja alles pärast lisaks, kui leht nö valmis on (ehk siis päris valmis ei saa kunagi, aga kõik vajalikud asjad sisestatud ja seadistatud).
- Klikkad Install ja logid sisse.
Nüüd on Default koduleht seadistatud. Aga isikupärastamine…
Kõige lihtsam viis on valida enda ettevõtte jaoks kõige sobivam valmiskujundus ning see lihtsalt osta ja seadistada enda kodulehele.
Sobiva Template’i valimine
Selleks on mitmeid erinevaid kohti. Ühed popluaarsematest on nt Themeforest või siis Templatemonster. Lihtsama (nende enda omad, ilma mooduliteta) Admin süsteemiga on Elegant Themes ning Themify, mille puhul saate hästi palju erinevaid kujunduslahendusi ühe Template’i hinnaga.
Olulised asjad, mida jälgida Template’i valides
- Template peab väride poolest meeldima, kui ei soovi hiljem kalli raha eest muudatusi juurde osta
- Template peab olema Responsive (ehk mobiilisõbralik)
- Template’l peab olema (no ei pea, aga teeb elu palju lihtsamaks) Drag and Drop Editor (nt Themeforest’s jm sellistes kohtades on kasutusel enamikel Theme’del Visual Composer), et oleks lihtne keerulisema ülesehitusega lehti luua
- Mõnel Template’l on mitu erinevat Demo Layout’i, mida „seadistada” saad – kui tegeled mitme valdkonnaga, siis ühe ostuga leida väga erisuguseid lahendusi
- Sobiva menüüga – menüü muutmine on üks kõige ajakulukamaid „lihtsaid muudatusi”, mida teha – menüü välimuse muutmine ei ole lihtne (va värvide muutmine) ning seepärast peab olema nii
- Menüü välimus (lähed hiirega peale – kas meeldib või mitte see, kuidas muutub?)
- Horisontaalsete menüüde arv (küljemenüüsse saab kõike panna, aga:
- Kas on 2 menüüd? Nt üleval väike riba + seejärel logo riba + veel üks menüü riba
- Või siis on ainult üks horisontaalne menüü (et ülemist riba pole).
Selles suhtes, et lihtne on menüüsid ära kaotada (nt ei taha ülemist riba, kirjutad display: none !important;), aga juurde tekitamine on juba keskmine arendustöö.
- Kui soovid e-poodi, siis kindlasti valida WooCommerce’i võimalusega
- Samuti peab olema WPML tugi (no taaskord ei pea, aga ilma selleta ei saa koodi muutmata korrektselt Template’i tõlkida, need Search ja Read More ei muut mõne klikiga Otsi ja Loe edasi’ks jne)
Kui kõik need tingimused on olemas, siis võib Template’i julgelt ära osta – kuna kõik Theme’d on tänapäeval 1-Click install (valid Demo, mida importida ja klikkad Import Demo), siis tuleb ainult Theme osta, üles laadida, Demo importida ja ongi töötav ilusa kujundusega leht olemas (täpselt selline nagu Demo oli). Ja nüüd saab hakata sisu asendama (linkida kuskile õpetusele). Võimalik, et Theme soovib ka enda mooduleid installida (ilmuvad ülesse, et „Install need”), siis installeeri need ka enne Demo importi ära.
Luua Child Theme! Lae FTP abil ülesse WordPress kasuta Themes enda domeeni kaust nimega (nt domeen), millesse paned style.css sisuga:
/*
Theme Name: Ettevõtte
Description: Ettevõtte Theme
Author: WP Eesti
Author URI: https://wpeesti.ee
Template: Theme
*/
@import url("../Theme/style.css");
Nt WP Eesti variant Child Theme’i (antud juhul kasutame Themify Stack Theme’i) CSS faili päisest:
/*
Theme Name: WP Eesti
Description: WP Eesti Theme
Author: WP Eesti
Author URI: https://wpeesti.ee
Template: themify-stack
*/
@import url("../themify-stack/style.css");
Kui sa Child Theme’i ei loo, siis pärast uuendusi (nt 2 nädala pärast tuleb Theme’le uuendus) lähevad kõik muudatused kaduma, mis Theme’le lisaks oled teinud. Või siis ei tohi uuendada, kuid sel juhul kaotad nii turvalisuses kui ka SEO’s – ka Theme’d arenevad pidevalt nagu kõik muu internetis.
Igal juhul – algne süsteem peab olema korralik, et saaks ka edaspidi süsteemi arendada ja seda uuena hoida. Hiljem parandamine tähendab enamikel juhtudel kodulehe uuesti tegemist (Update nupp tähendaks lehe „katki minemist”) ning seda eeldusel, et viirus pole kodulehte vahepeal „ära kustutanud”, mis vahel võib vanemate lehtedega (ka nt 4-6 kuud uuendamata süsteemidel juba) juhtuda. Tavalilselt küll seisavad WordPress kodulehed ka 2-3 uuendamata väga rahulikult üleval, kuid siis võiks iThemes Security kindlasti peal olla, kui WordPress’i enda turvalisusuuendusi ei saa installeerida.
Koduleht on valmis, aga inglise keelene ja liiga paljude võimalustega.
Süsteemi ettevalmistamine muudatuste tegemiseks
- Kõigepealt installi endale UpdraftPlus moodul, millega saad teha enda kodulehe Demost varukoopia
- Tee varukoopia ja määra Settingutest Manual ja kuni 4 koopiad failidest ja andmebaasist (piisav, et oleks alles ka täiesti algne Demo, mida saaks taastada. (pärast esimese koopia tegemist võid tegelikult selle FTP abil alla ka laadida kasutast…)
- Lisa endale WPML moodul ning Default keeleks inglise (sest kogu sisu ja süsteem on inglise keeles) ning lisakeeleks Eesti.
- Seejärel lisa WPML’i moodulite valikutest (kui oled domeeni ära registreerinud WPML Account all) veel:
- WPML String Translation – et saaksid korrektselt WordPress’i tõlkida (süsteem ja moodulid)
- WPML Media – SEO jaoks
- võib ka muid valikuid lisada (Nt CMS Nav, Translation Management, WooCommerce Multilingual)
Nüüd tõmba kõik WPML stringid andmebaasi ning kui kõik ikka kodulehel toimib, siis tee uuesti varukoopia. Hetkel on kõik seatud nö ingliskeelse lehe tarbeks valmis, aga soov oleks ju eesti keelset lehte teha.
- Enne lisame mõned moodulid, mis kodulehel kindlasti olla võiks (võib siit kopeerida WordPress Admin’s: Plugins – Add New otsingusse nimeliselt):
- SEO by Yoast
- TinyMCE Advanced
- Contact Form 7 (kui Theme muud ei kasuta) – lihtne ja konkreetne või cForms 2 – keerulisem ja rohkemate võimalustega / Garvity Forms Affiliate on maas praegu
- Duplicate Page (otseselt vaja pole, aga võiks olla võimalus kopeerida lehti)
- iThemes Security (lihtne ja kvaliteetne turvalisusmoodul)
Teoreetiliselt on nüüd kõik vajalikud moodulid lisatud ja seadistatud, et hakata kodulehele sisu lisama ja visuaali muutma.
- Taaskord, kui leht töötab, siis tasuks teha varukoopia.
Eesti keelse sisu tegemine
Hetkel on kõik inglise keeles, seega kõigepealt tuleb minna inglise keelsele Home lehele Edit alasse ning teha sellest eesti keelne koopia (Duplicate Content and Images to Estonian). Sellega tegib sulle eesti keele juurde leht (domeen.ee/et – eeldusel, et WPML on õigesti seadistatud), mida saad muretult muutma hakata. Lehtede juures olles Quick Edit võimaldab kerge vaevaga Home nime ja URL täiendi muuta nt Avaleht /avaleht.
Ja ongi Eesti keelne avaleht loodud. Nüüd kustutada üleliigne sisu ära (Editoris on blokid tavaliselt) või asendada blokkides inglise keelne sisu eesti keelsega.
Samuti võib lisada lehti, menüüsid jne (kui üleval Eesti) kuni leht on eesti keeles valmis ning seejärel muuta lihtsalt WPML’s Eesti default keeleks ning inglise keele võib lihtsalt Hide abil ära peita.
String Translation kasutamine (miks üldse WPML’i vaja on)
Võta enda koduleht ette ja hakka testima/klikkima. Kui näed mõnd inglise keelset asja, siis trüki see String Translation moodulisse (võib panna täpne vaste, aga ei pea) ning lisa eesti keelne vaste. Salvesta stringid ära (üldiselt on 3-4 erinevat variatsiooni, mis võiks kõik ära tõlkida – võibolla mõnes kohas kuvatakse variatsiooni / Nt Breadcrumb’s) ja peaks muutuma ka kodulehel.
Piltide lisamine ja vahetamine
Enamasti on Template’ga kaasas mingid pildid, kuid hea tava on need välja vahetada. Soovitavalt enda piltidega, kuid kui ei ole sobivaid, siis tasub vaadata internetti (nt trükkida Google’sse „valdkond Free images”) või siis võtta pildipangast – nt Shutter Stock Photos on üsna hea koht ja suure valikuga. Eriti just Slideri jaoks oluline, sest see need uutel lehtedel panoraampildid enamasti (lai, aga mitte üle lehe kõrgusega, mis fotoaparaadist tehes tuleb).
Paljudel Template’del on kasutusel Revolution Slider, mis tähendab, et põhipilt üleval on eraldi moodulis (Slider). Ülejäänud pildid asuvad enamasti Editor kastidest, aga nende leidmisrõõmu jätan lahti kirjutama (sest kõigil lehtedel on kohad erinevad).