WordPress sisuhaldus (CMS)

WordPress - Parim tasuta kodulehe sisuhaldussüsteem maailmas!
Parim tasuta kodulehe sisuhaldussüsteem maailmas!

WordPress on TASUTA ja avatud lähtekoodiga veebilehe sisuhaldussüsteem (CMS), mis on ehitatud PHP ja MySQL baasil. Uuemad kodulehe valmiskujundused kasutavad sisu kuvamiseks kaasaegset HTML5 koodi.

Mis on WordPress sisuhaldus?

WordPress sisuhaldus on kodulehe haldamiseks mõeldud süsteem. Üks osa kodulehest on see, mida kasutaja näeb väljaspoolt (Frontend), kodulehel olles. Teine pool (Backend ehk Admin) on see, mida Teie kasutate oma kodulehe sisu haldamiseks (olgu selleks sisutekstid, kontaktvormid, e-poe tooted, reklaamid jne).

Süsteem paigaldatakse serverisse, kus asub Teie koduleht (võib kasutada ka WordPress.org osana – ehk koduleht asub kasutaja.wordpress.org –, kuid enamik lehti luuakse ettevõtete tarbeks ning eraldi domeenile). Selleks peab olema Teil tellitud Domeen + Serverimajutus koos andmebaasiga – rohkem endale kodulehe tegemise jaoks vaja ei olegi.

WordPressi ajaloost

WordPress ilmus internetti 27. mail 2003. aastal. Selle asutajateks olid Matt Mullenweg ja Mike Little. Tervet versioonide ajalugu näeb arhiivi lehelt. Võrreldes algusajaga on muutunud nii välimus kui ka funktsionaalsus.

Funktsionaalsus

Süsteemi funktsionaalsus tekib läbi moodulite (plugins). Kuna tegemist on väga laialt levinud süsteemiga – WordPress  baasil on ehitatud ligemale 30% kõigist veebilehtedest (w3techs.com) -, siis lisandub turule pidevalt nii tasuta kui ka tasulisi mooduleid. Tänu WordPress CMS’i lihtsusele on kasutajate ja programmeerijate arv pidevas tõusujoones.

WordPress on väga uhke oma 5-minuti seadistamise üle:

Süsteemi paigaldus võib esmapilgul tunduda hirmutav, kuid tegelikkuses on kõik selleks võimelised. Te ei vaja eriteadmisi ega pea veetma tunde internetis juhiste leidmiseks (eesti keelsed juhised WordPress kodulehe tegemise kohta leiate siit). Vaja on leida veidi aega (esimesed etapid võtavad veidi kauem aega), kuid kõik sammud õigesti tehes on pea võimatu kodulehe üles seadmisel eksida.

Lihtsustatult käib seadistamine nii:

  1. Lae WordPress nende kodulehelt alla
  2. Lae failid serverisse
  3. Mine enda URL’le
  4. Lisa andmebaasi andmed
  5. Lisa kodulehele nimi ja enda kasutaja
  6. Klikka Finish, ja leht on Live’s
  7. Logi sisse, lisa enda sisutekstid ning hakka enda isiklikku veebilehte kasutama.

Täpsemad juhised WordPress kodulehe tegemise jaoks (eesti keeles) leiad siit.